Katsuobushi – co to jest?

przez Malwina

W przewodniku po kuchni azjatyckiej dotarliśmy do katsuobushi. To popularny w Japonii produkt, wykorzystywany do przygotowania dashi. Jeśli gotowaliście kiedyś jakąś japońską zupę, być może już spotkaliście się z tym terminem. Dziś o tym, czym właściwie jest katsuobushi, gdzie je kupić i jak wykorzystać w kuchni.

Co to jest katsuobushi?

To płatki suszonego, wcześniej gotowanego i fermentowanego wędzonego tuńczyka bonito (tuńczyk pasiasty).

Gdzie kupić katsuobushi?

Katsuobushi kupicie w dobrze wyposażonych sklepach z asortymentem kuchni świata. Jest dość drogie – za 1 kg płatków zapłacimy +/- 450 zł. Jest za to bardzo lekkie i zamawiając paczuszkę 100 g może nas mocno zdziwić jej wielkość. Polecam zamawiać katsuobushi w małych opakowaniach po 20 g i wykorzystywać możliwie jak najszybciej po otwarciu. Napoczęte opakowanie najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku w suchym i chłodnym miejscu. Ja do tego celu używam toreb silikonowych, o których kiedyś Wam wspominałam (czytaj więcej: Torby silikonowe Yuggen).

Do czego używać katsuobushi?

Katsuobushi to podstawowy składnik dashi, czyli wywaru wykorzystywanego w kuchni japońskiej. Bulion ten jest bazą dla wielu dań, m.in. zup i sosów. Doprawia się nim także masę jajeczną na japoński omlet tamagoyaki. Płatków tuńczyka używa się także jako posypkę, np. do placka okonomiyaki.

Japoński bulion dashi (Ichiban dashi)

Drukuj
Kalorie: 200 kcal 20 grams fat

Składniki:

  • 1 arkusz konbu (10 x 10 cm)
  • 1 l wody
  • 15 g płatków katsuobushi

Sposób przygotowania:

  1. W garnku umieszczamy połamany arkusz konbu i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy do naciągnięcia na około 3 godziny lub nawet całą noc. Jeśli nie macie zbyt dużo czasu, pomińcie ten etap lub namoczcie konbu choćby przez 20 minut.
  2. Garnek stawiamy na gazie i bardzo wolno podgrzewamy. Tuż przed zagotowaniem wyciągamy arkusz konbu.
  3. Do garnka wsypujemy płatki bonito, mieszamy i zagotowujemy płyn.
  4. Garnek zestawiamy na bok i czekamy 5-10 minut, aż płatki opadną na dno.
  5. Dashi przecedzamy na gęstym sicie. Bulion jest gotowy do użycia.
0 komentarz
0

Skomentuj

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych przez stronę Filozofia Smaku

Ta strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości obsługi. Zaakceptuj Czytaj więcej: Polityka prywatności i plików cookies