Charaben – bento, które podbiło cały świat

przez Malwina

Dzień dobry,

Pora na kolejną odsłonę w cyklu o podstawach bento. Dziś na tapet bierzemy charaben, inaczej określane mianem kyaraben. W 90% przypadków, gdy ktoś mówi o bento, ma na myśli właśnie takie pojemniki – po brzegi wypełnione słodkimi figurkami.

W Japonii  istnieje wiele rodzajów bento, w zależności od typu pudełka, tego co się w nim znajduje a także okoliczności spożywania posiłku. Ostatnio pisałam Wam o hinomaru bento, czyli Bento Wschodzącego Słońca, dziś z kolei pora na najbardziej popularne na całym świecie charaben.

Co to jest charaben?

Współcześnie na całym świecie bento kojarzone jest głównie z charaben, określanym także mianem kyaraben, czyli bento odnoszącym się do kultury popularnej. Nazwa charaben powstała z połączenia słowa „character” i „bento”. To dekoracyjne bento obrazkowe, nawiązujące do postaci z anime, mangi, świata gier, bajek, popkultury itp.[1] Ten rodzaj bento można także określić mianem decoben, czyli bento dekoracyjnego.

Czy japońskie bento to w głównej mierze właśnie charaben?

Charaben jest coraz bardziej popularne nie tylko w Japonii, ale i w wielu krajach na całym świecie. Rozpowszechnienie tego rodzaju bento nastąpiło głównie za sprawą rozwoju Internetu i blogosfery, w tym przede wszystkim blogów kulinarnych. I gdy ktoś wspomina o bento, większość osób kojarzy je właśnie ze słodkimi figurkami ulepionymi z ryżu, warzywnymi wycinankami i innymi kawaii (słodkimi, czarującymi) elementami.

Choć bento na świecie kojarzone jest głównie z charaben, warto zaznaczyć, że większość Japończyków nie spędza długich godzin na przygotowywaniu małych dzieł sztuki kulinarnej w postaci kyaraben. To głównie domena matek małych dzieci, które chcąc zachęcić swoje pociechy do jedzenia, tworzą piękne pudełka po brzegi wypełnione uroczymi zwierzakami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by taki lunchbox przygotować dla samego siebie, partnera, koleżanki. Bento to świetny sposób na wyrażenie uczuć – podziękowanie komuś, docenienie, że dana osoba jest blisko nas.

Bento to świetny sposób na wyrażenie uczuć – podziękowanie komuś, docenienie, że dana osoba jest blisko nas.

Autor: Shirley Wong, blog Little Miss Bento

Charaben w blogosferze

Jeśli interesuje Was temat charaben lub po prostu macie ochotę popatrzeć sobie na małe dzieła sztuki kulinarnej zamknięte w bento, to polecam zajrzeć przede wszystkim do:

  • Little Miss Bento – blog autorstwa Shirley Wong, która tworzy piękne dania, zarówno w bento, jak i na talerzu. Uprzedzam, wchodząc na jej blog, można przepaść na kilka godzin.
  • Bento Monsters – blog tworzony przez bardzo zdolną Ming. Zawsze jestem pełna podziwu dla jej precyzji i pomysłów.

Oba powyższe blogi nie są niestety aktualizowane na bieżąco, dlatego warto inspiracji dla charaben szukać na Instagramie. Wystarczy zobaczyć, co kryje się pod hasztagami #decoben, #charaben i #kyaraben.


[1]T. M. Conroy, Food and Everyday Life, s. 45

Jeśli znacie inne, warte uwagi strony i blogi o kyraraben, dajcie koniecznie znać w komentarzach. A może sami w wolnych chwilach tworzycie takie bento? Jeśli tak, to zachęcam do dzielenia się swoimi zdjęciami. Można je podsyłać na adres mailowy: [email protected]. Uzupełnię o nie wpis 🙂

0 komentarz
2

Podobne posty:

Skomentuj

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych przez stronę Filozofia Smaku

Ta strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości obsługi. Zaakceptuj Czytaj więcej: Polityka prywatności i plików cookies