Czy fasolę można mrozić?

przez Malwina

Dzień dobry,

Dziś mam dla Was kolejny wpis w cyklu o sprytnym gotowaniu i przechowywaniu. Tym razem na tapet bierzemy popularną w polskiej kuchni fasolę. Chciałabym Wam pokazać, w jaki sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze przy okazji przygotowywania dań na bazie fasoli. Po więcej moich sprawdzonych tipów zapraszam do działów: mrożenie i przechowywanie.

Czy fasolę można mrozić?

Zarówno białą, jak i czerwoną fasolę, możecie z powodzeniem mrozić. Co ważne – mrozimy ugotowaną fasolę, nie suche ziarno. Mrozić można zarówno fasolę gotowaną samodzielnie w domu, jak i fasolę w puszce. Fasola w trakcie mrożenia delikatnie mięknie, dlatego pamiętajcie, by nie rozgotowywać jej. Rozgotowana fasola po zamrożeniu będzie nadawała się tylko na pasty kanapkowe lub zupy krem.

Jak mrozić ugotowaną fasolę?

Ugotowaną do miękkości fasolę (ale nie rozgotowaną) odcedzamy na sicie, całkowicie studzimy, osuszamy i przekładamy do woreczków strunowych lub pojemników. Najłatwiej ułożyć je w warstwie na płasko, dzięki czemu paczuszki nie będą zajmować zbyt wiele miejsca. Warto dodać opis z datą gotowania oraz wagą ugotowanej fasoli (przyda się to szczególnie, jeśli liczycie kalorie). Mrożoną fasolę najlepiej zużyć w przeciągu 2-3 miesięcy.

Jak mrozić fasolę w puszce?

Zaczynamy od przełożenia fasoli na gęste sito i dokładnego opłukania, a następnie osoczenia z nadmiaru wody. Fasolę osuszamy, przekładamy do woreczka strunowego lub pojemnika i umieszczamy w zamrażarce.

UWAGA: nie mrozimy fasoli bezpośrednio w puszce!

Czy można mrozić potrawy z fasolą?

Jasne, sama co roku mrożę, np. kapustę z fasolą i grzybami, zdarza mi się mrozić pasty na bazie fasoli, fasolkę w pomidorach i wiele innych. Pamiętajcie, że nie mrozimy potraw z dodatkiem śmietany.

Jak rozmrażać fasolę?

Fasolę rozmrażamy w lodówce – wystarczy przełożyć pojemnik do lodówki na całą noc i rano mamy gotową do użycia fasolę. Nie rozmrażamy jej podgrzewając w garnku ani wrzucając na wrzątek, bo zacznie się rozpadać. Rozmrażanie w chłodzie jest ważne także ze względu na zminimalizowanie ilości namnażających się bakterii.

Jak wykorzystać mrożoną fasolę?

Mrożoną wcześniej fasolę możecie wykorzystać tak samo jak przed mrożeniem, czyli dodać do zupy, potrawek, kapusty, ukręcić z niej pastę na kanapki i wiele innych. Pamiętajcie, że wystarczy ją jedynie podgrzać, nie należy jej gotować przez dłuższy czas. Na powyższym zdjęciu widzicie fasolkę po bretońsku bez mięsa, którą gotowałam niedawno na bazie fasoli, którą mroziłam przed świętami. Zawsze gotuję większą ilość fasoli i później nadwyżkę porcjuję i mrożę. Dla mnie to duża oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy.

Z 500 g suchej fasoli (koszt około 5 zł) otrzymuję +/- 1500 g ugotowanej fasoli, czyli tyle, ile w 6 puszkach gotowego produktu (4 zł x 6 = 24 zł). To naprawdę ogromna oszczędność, dlatego i Was zachęcam do tego, by co jakiś czas gotować większe porcje fasoli i mrozić na później. Czas gotowania możemy w znacznym stopniu skrócić wykorzystując do tego szybkowar.

fasolka po bretońsku bez mięsa
0 komentarz
0

Podobne posty:

Skomentuj

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych przez stronę Filozofia Smaku

Ta strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości obsługi. Zaakceptuj Czytaj więcej: Polityka prywatności i plików cookies