3 pyszne i szybkie FIT desery w pucharkach

przez Malwina

Dzień dobry,

Mam dziś dla Was trzy proste i pyszne desery w pucharkach. Każdy lekki, pełen smaku i utrzymany w duchu FIT. Idealnie sprawdzą się w trakcie spotkań ze znajomymi, to także super pomysł na zbliżające się Walentynki.

Wszystkie przepisy możecie przygotować w pucharkach, szklankach, kieliszkach lub nawet słoikach (wiem, że desery w słoiczkach bardzo ostatnio polubiliście). Tym razem użyłam niedużych pucharków o pojemności 220 ml, ale na pewno kolejnym razem fit desery wylądują w moich ulubionych słoikach jako opcja drugiego śniadania na wynos. W przepisach zamiast cukru użyłam w większości przypadków erytrolu, co pozwoliło mi zaoszczędzić sporą ilość kalorii.

Trzy FIT desery w pucharkach

Co tym razem dla Was przygotowałam? Mamy mocno cytrynowy sernik z kiwi, delikatną kokosową panna cottę z domową galaretką i warstwowy deser z kremem kokosowym. Koniecznie dajcie znać, który z przepisów przypadł Wam najbardziej do gustu. A jeśli nie macie ochoty na desery w pucharkach, to w dalszej części wpisu znajdziecie recepturę na pyszny sok z zimowych owoców i warzyw. To prawdziwa bomba witaminowa.

Cytrynowy fit sernik w pucharku z musem z kiwi

1 porcja ma 214 kcal (31 B, 17 W, 2 T)

Składniki (na 4 porcje):

  • 500 g chudego twarogu
  • 100 g jogurtu naturalnego (u nas 2%)
  • 20 g odżywki białkowej w proszku o smaku neutralnym (jeśli nie używacie, zerknijcie do uwag pod przepisem)
  • 60 g erytrolu lub więcej do smaku
  • Skórka otarta z 1/2-1 niewoskowanej cytryny (ilość dostosujcie do własnych preferencji smakowych)
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1,5 łyżeczki żelatyny + 50 ml mleka (u nas mleko 2%)

Zielony mus z kiwi: 2 duże dojrzałe kiwi, 2 łyżeczki soku z cytryny, 1-2 łyżki syropu klonowego lub miodu (lub więcej do smaku), 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania:

W malakserze z ostrzami umieszczamy twaróg, jogurt, odżywkę, erytrol, skórkę i sok z cytryny. Miksujemy przez kilka minut na puszystą masę. Żelatynę umieszczamy w garnku, mieszamy z mlekiem. Podgrzewamy na małym ogniu do rozpuszczenia (nie wolno zagotować mleka). Mleko studzimy, wlewamy do masy serowej i ponownie całość dokładnie miksujemy. Sernik cytrynowy przekładamy do 4 małych pucharków i odstawiamy do lodówki.

Przy pomocy wyciskarki robimy sok z kiwi (powinniśmy otrzymać około 150-170 ml soku). Umieszczamy go w garnku, dodajemy sok z cytryny, syrop klonowy lub miód. Gotujemy na małym ogniu. Mąkę mieszamy z łyżką zimnej wody i dodajemy do garnka, gdy sok się zagotuje. Całość szybko mieszamy trzepaczką i gotujemy krótko do lekkiego zgęstnienia. Jeśli mus wyjdzie zbyt gęsty, wystarczy dodać do niego odrobinę wody. Mus studzimy, nakładamy na sernik cytrynowy. Serniczki można dodatkowo udekorować plasterkami świeżego kiwi i listkami mięty.

Uwagi:
  • Odżywkę białkową możecie pominąć i dosłodzić sernik wg uznania, np. erytrolem, cukrem, miodem, syropem klonowym.
  • Pamiętajcie o tym, aby użyć niewoskowanych cytryn i dodatkowo dokładnie je wyszorować.

Warstwowy deser w pucharku z kremem kokosowym

1 porcja ma 305 kcal (19 B, 28 W, 12 T)

Składniki (na 4 porcje):

Ciasto:

  • 1 szklanka mąki orkiszowej lub owsianej (użyłam orkiszowej razowej)
  • Pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 60 g erytrolu (lub więcej do smaku)
  • 1 jajko
  • Skórka otarta z połowy pomarańczy
  • Pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
  • 2 łyżki oleju ryżowego lub rzepakowego

Krem kokosowy:

  • 6 łyżek wiórków kokosowych
  • 100 ml mleka kokosowego
  • 300 g chudego twarogu
  • 80 g erytrolu
Sposób przygotowania:

W jednej misce mieszamy mąkę, proszek, sodę, erytrol. W drugiej misce umieszczamy jajko, skórkę i sok z pomarańczy oraz olej. Składniki mokre mieszamy łyżką do połączenia i wlewamy do suchych, ponownie mieszamy łyżką tylko do połączenia. Masę przekładamy do silikonowych foremek na muffiny na 3/4 wysokości.

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni (grzałka góra-dół). Babeczki pieczemy przez około 20-25 minut do momentu, aż będą zwarte, a patyczek wbity w środek będzie suchy. Babeczki studzimy na metalowej kratce.

Wiórki umieszczamy w misce. Mleko kokosowe zagotowujemy i wlewamy do wiórków. Odstawiamy do ostygnięcia. W rozdrabniaczu umieszczamy twaróg, nasączone wiórki z mlekiem i erytrol. Blendujemy przez kilka minut do powstania gładkiego kremu. W razie potrzeby dodajemy odrobinę więcej mleka.

Ciasto kruszymy. W czterech pucharkach układamy na przemian warstwę kremu, ciasta, kremu i ponownie ciasta. Odstawiamy do lodówki na około godzinę do schłodzenia.

Kokosowa panna cotta w pucharku z galaretką z pomarańczy

1 porcja ma 190 kcal (7 B, 8 W, 14 T)

Składniki (na 4 porcje):

  • 250 ml mleka kokosowego w kartoniku
  • 250 ml roślinnego napoju kokosowego (użyłam napoju kokosowo-ryżowego)
  • 60 g erytrolu (lub więcej do smaku)
  • 3 łyżeczki żelatyny

Galaretka z soku pomarańczowego: 3 słodkie pomarańcze, 2 łyżeczki żelatyny w proszku

Sposób przygotowania:

W rondelku umieszczamy mleko kokosowe, napój kokosowy, erytrol i żelatynę. Podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając trzepaczką, aż do rozpuszczenia żelatyny. Nie wolno doprowadzić do zagotowania mleka. Garnek zestawiamy na bok i studzimy zawartość. Chłodną masę przelewamy do 4 pucharków i wstawiamy je do lodówki na 3-4 godziny do stężenia.

Pomarańcze obieramy, wrzucamy do wyciskarki i przygotowujemy sok. Będzie nam potrzebne 200 ml soku. Sok wlewamy do rondelka, wsypujemy żelatynę, mieszamy i odstawiamy do napęcznienia na 5-10 minut. Jeśli sok jest mało słodki, można go dosłodzić (nie robiłam tego, teraz pomarańcze są wyjątkowo słodkie). Sok podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając, do rozpuszczenia kryształków żelatyny. Należy pamiętać, że nie wolno doprowadzić do zagotowania soku. Galaretkę studzimy, zimną przelewamy na wierzch ściętej panna cotty. Desery w pucharkach odstawiamy do lodówki do stężenia. Przed podaniem można je dodatkowo ozdobić świeżymi owocami, płatkami kokosa i miętą.

Wszystkie zaprezentowane w poście fit desery w pucharkach przygotowałam przy okazji testowania wyciskarki wolnoobrotowej Kenwood JMP800.

Specyfikacja wyciskarki Kenwood JMP800

Wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood JMP800 służy do wyciskania soku z owoców, warzyw, ziół oraz nasion. Na początku ostatnia kwestia była dla mnie troszkę niezrozumiała, ale wystarczyło zerknąć do instrukcji, aby dowiedzieć się, że chodzi o przygotowanie, np. roślinnego napoju (ze słonecznika, orzechów itp.). Oczywiście użytkowanie wyciskarki rozpoczęłam właśnie od zrobienia takiego domowego „mleka” na bazie migdałów, ale o tym w dalszej części tekstu.

Wyciskarka, mimo dużej mocy (240 W), jest na prawdę cicha (58 dB). Wykonuje jedynie 48 obrotów na minutę, dzięki czemu możemy przygotować sok wyciskany na zimno, który zachowuje więcej witamin i składników odżywczych, aniżeli sok przygotowany w tradycyjnej sokowirówce.

Wymiary urządzenia to 44 x 15.5 x 28 (wys. x szer. x gł.), a waga 7,1 kg. W zestawie otrzymujemy dwa 1,5-litrowe pojemniki – jeden na pulpę, drugi na sok, a także szczoteczkę do czyszczenia. Wyciskarka ma ładne wykończenie w kolorze szczotkowanego aluminium.

Wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood w praktyce

  • Sprzęt doskonale radzi sobie z bardzo twardymi warzywami i owocami. Marchew, buraki, seler miażdży z łatwością w kilka chwil. Warzywa te wrzucam w całości bez uprzedniego krojenia. Moja poprzednia wyciskarka wymagała krojenia twardych warzyw i często trzeba było ją resetować, ponieważ zacinała się w trakcie pracy.
  • Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, jak wyciskarka radzi sobie z warzywami liściastymi i ziołami. Sok z nich wyciska z łatwością. Ma on piękny głęboki zielony kolor (jeśli wyciskacie sok z zielonych liści, pamiętajcie dodać do niego troszkę soku z cytryny w celu zachowania koloru). Już nie mogę się doczekać wiosny, by zobaczyć, jak sprawdzi się przy wyciskaniu soku z twardszych elementów młodej pokrzywy.
  • Sok z wyciskarki jest o wiele bardziej klarowny, co dla mnie jest dużym plusem, szczególnie przy wyciskaniu soku z jabłek. Urządzenie doskonale radzi sobie z wyciskaniem soku z kiwi i dokładnie oddziela pestki od miąższu. Możecie to zaobserwować przy cytrynowym serniczku.
  • Urządzenie jest ciche, jedynie w trakcie miażdżenia twardych warzyw i owoców hałas się zwiększa. Bez obaw można wyciskać sok wczesnym rankiem, kiedy pozostali domownicy śpią.
  • Za jednym razem można przygotować sporą ilość soku. Dołączone pojemniki na sok i odpad mają po 1,5 litra pojemności.
  • W wyciskarce z łatwością przygotujemy napoje roślinne na bazie nasion i orzechów. Wystarczy wsypać wcześniej namoczone i obrane orzechy, włączyć urządzenie i stopniowo dolewać zimną wodę. Jeśli robicie na co dzień „mleko” roślinne tradycyjną metodą (blender plus później wyciskanie na gazie), z pewnością docenicie efekt końcowy przygotowania napoju w wyciskarce.
  • Odpad, który otrzymujemy jest bardzo suchy. Szczególnie przy robieniu napojów roślinnych. Muszę przyznać, że to naprawdę spore ułatwienie w całym procesie produkcji domowego „mleka”. Z samym odpadem sporo ostatnio eksperymentuję i wymyślam przepisy w duchu zero waste.
  • Niewielkie straty witamin (wyciskarka pracuje dość wolno, dzięki czemu sok wyciskany jest na zimno, czyli nie przekraczamy temp. 40 stopni w trakcie produkcji soku)
  • Odkąd korzystam z wyciskarki, ani razu nie zdarzyło mi się, aby ta się zacięła.
  • Tuba XL to dla mnie super rozwiązanie, bo większe produkty można wrzucać w całości. Oczywiście należy pamiętać, że te z grubą skórką wcześniej obieramy (np. pomarańcze).
  • Ręczne mycie przy pomocy dołączonej szczoteczki idzie dość sprawnie. Należy tylko pamiętać, by wyciskarkę czyścić możliwie jak najszybciej po użyciu. Warto wstępnie przemyć wyciskarkę samą wodą. Zamykam korek, przez który spływa sok, wlewam szklankę wody i włączam urządzenie na pół minuty.
  • Wspomniany korek jest fajnie skonstruowany. Sok można wyciskać z zamkniętym korkiem, dzięki czemu przed nalaniem do szklanki możemy go dokładnie wymieszać. Nie ma obawy o to, że korek otworzy się w trakcie.
  • Na tym etapie użytkowania odnajduję dwa minusy wyciskarki: 1) jej elementy nie mogą być myte w zmywarce 2) jest dość ciężka.
Pomarańczowy zimowy sok z wyciskarki: 2 czerwone pomarańcze, pół grejpfruta, 2 marchewki, pół limonki, 2 jabłka

Tu pierwszy podajnik w rozmiarze XL, który umożliwia wrzucenie do wyciskarki niektórych owoców i warzyw w całości. Muszę przyznać, że to bardzo wygodne rozwiązanie i sama na początku łapałam się na tym, że z przyzwyczajenia zaczynałam kroić jabłka i cytrusy w mniejsze kawałki. Brak konieczności krojenia to spory plus i oszczędność czasu.

Drugi podajnik jest mniejszy. Idealnie sprawdza się do warzyw takich jak marchewki, pietruszki, seler naciowy.

A jeśli nie macie ochoty na desery w pucharkach, mam dla Was przepis na prosty i przepyszny sok z wyciskarki. Do przygotowania go użyłam zimowych warzyw i owoców, m.in. pomarańczy, jarmużu, kiwi. Zachęcam do wypróbowania przepisu, bo jest naprawdę wart odtworzenia we własnej kuchni. Szczególnie miłym zaskoczeniem pod względem smakowym jest zestawienie ananasa i marchewki. Po więcej przepisów na zdrowe soki odsyłam Was do wpisu sprzed roku – Wiosenne wyzwanie sokowe.

Zielony zimowy sok z wyciskarki

Składniki (na 2 duże porcje):

  • 1 marchewka
  • 3 pomarańcze
  • Pół kiwi
  • Pół limonki lub cytryny
  • 1/3 dojrzałego ananasa
  • Dwie garście liści jarmużu
Sposób przygotowania:

Pomarańcze, limonę lub cytrynę oraz ananasa obieramy ze skórki. Nie ma potrzeby obierania kiwi. Ananasa kroimy w kawałki. Ze wszystkich składników wyciskamy sok.

Wpis powstał we współpracy z marką Kenwood.

6 komentarzy
3

Podobne posty:

6 komentarzy

Monika 05/03/2020 - 3:50 pm

ojeju! jak to wszystko pięknie i smakowicie wygląda!

Odpowiedz
Iza 07/03/2020 - 7:29 am

Zainspirowalas mnie. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wyciskarką, zwłaszcza jak zapłaciłam majątek za koktajl, który nie dokonać trafił w mój smak a wiem że da się zrobić smaczny. Postanowiłam sama sobie takie robić. Ale zanim to nastąpi zrobimy z gwiazdą deserki na jutrzejszy dzień kobiet 😀😀😀

Odpowiedz
JustInka 07/03/2020 - 7:35 am

Spadasz mi z nieba z tymi przepisami. Ja jak zwykle na diecie, ale małe co nieco człowiek ma ochotę. A tu? Nie dość że fit, na słodko, to jeszcze jak pięknie .

Odpowiedz
Mateusz 09/03/2020 - 9:22 am

Wszystkie desery wyglądają wspaniale! <3
Trzeba będzie spróbować coś podziałać. Tak przy okazji dla wszystkich czytelników, posiadamy prezentowaną wyciskarkę wolnoobrotową i jest świetna!
Miąższ suchy, soku mnóstwo także utraty nie ma praktycznie wcale. Wszystko super łatwe w czyszczeniu jak i obsłudze. Świetny produkt który pownien znaleźć się w każdej kuchni! 🙂

Odpowiedz
Hubert 19/03/2020 - 8:29 am

Jak super wyglądają. Musze spróbować zrobić ^^

Odpowiedz
Makeup Muddle 23/03/2020 - 2:13 am

Wow they all look so tasty! Your food photography skills are incredible, these photos are beautiful! I want all of these tasty desserts xo

Odpowiedz

Skomentuj

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych przez stronę Filozofia Smaku

Ten serwis internetowy wykorzystuje ciasteczka (pliki cookies) dla zapewnienia Ci możliwości korzystania z jego wszystkich funkcjonalności. Kliknięcie „Akceptuję” oznacza wyrażenie przez Ciebie zgody na korzystanie z plików cookies na zasadach i zgodnie z pouczeniami zawartymi w Polityce Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej: Polityka prywatności i plików cookies