Labneh z zatarem w oliwie (tabat labneh)

przez Malwina
Ser z jogurtu w przyprawach
Labneh z zatarem w oliwie
Do przygotowania domowego sera nie jest Wam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Jeśli mieliście okazję robić kiedyś ser z jogurtu, to zapewne wiecie, jak proste jest wykonanie go. Przepis na taki ser znajduje się na blogu od kilku lat, postanowiłam jednak troszkę go odświeżyć i pokazać Wam go w innej odsłonie, mianowicie serowych kulek (tabat labneh).

Bazą do przygotowania kulek serowych jest labnehczyli kremowy serek, który powstaje po odcieknięciu serwatki. Co do samego jogurtu, tu najlepiej sprawdzi się gęsty jogurt, najlepiej typu greckiego (może być to oczywiście także zwykły jogurt naturalny, byle o dobrym składzie, ze zwykłym czas odsączania troszkę się wydłuży). Przed zakupem sprawdźcie jego skład. Powinno to być jedynie mleko i żywe kultury bakterii jogurtowych. Pomińcie jogurty, w których składzie znajdziecie mleko w proszku lub co gorsza żelatynę (radzę omijać je szerokim łukiem nie tylko przy produkcji labneh, ale i na co dzień). Zaopatrzcie się w dwa opakowania dobrego jogurtu (łącznie około 800-1000 g), durszlak, gazę (wystarczy wracając do domu wstąpić do apteki, kupcie dużą metrową gazę), mocny sznurek, mieszankę za’atar (lub inną ulubioną), słoik i oliwę, a w prosty sposób wyczarujecie pyszny domowy ser.
Serowe kulki obtoczone mieszanką za’atar i zanurzone w oliwie to prawdziwy przysmak. Możecie podawać je jako przystawkę (meze) z dodatkiem świeżego pieczywa. To także fajny dodatek do sałatek. Wystarczy do lekkiej mieszanki świeżych warzyw dorzucić kilka kulek takiego aromatycznego sera.
A jak właściwie wykonać ser z jogurtu? Zapraszam do lektury przepisu.
Domowy ser w przyprawach
Labneh z zatarem w oliwie

KULKI Z SERA LABNEH W OLIWIE Z ZATAREM
(TABAT LABNEH)

Składniki:
  • 800-1000 g świeżego gęstego jogurtu naturalnego (bez zbędnych dodatków typu mleko w proszku czy żelatyna)
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • oliwa
  • za’atar (lub inny ulubiony miks ziół)
  • dodatkowo: duża gęsta gaza, sznurek, durszlak

Przygotowanie:
Jogurt (czyli laban) przedkładamy do miski, dodajemy płaską łyżeczkę soli, dokładnie mieszamy. Durszlak układamy na garnku, wykładamy złożoną na pół gazą (końce gazy powinny zwisać poza durszlak, później bowiem będziemy związywać nasz ser i wieszać go), wykładamy na niego jogurt wymieszany z solą. Najlepiej zrobić to wieczorem, na około 12-16 godzin przed drugim etapem przygotowania sera. Jogurt możecie pozostawić na całą noc w temperaturze pokojowej lub odstawić do lodówki. Mój zostawiłam na kuchennym stole, wierzch durszlaka przykryłam jedynie talerzykiem, aby do jogurtu nie dostali się nieproszeni goście).

Ser z jogurtu z zatarem
Labneh po zdjęciu gazy
Kolejnego dnia związujemy masę serową dość ciasno tuż nad jogurtem. Przez noc do garnka spłynie serwatka, a jogurt stanie się o wiele gęstszy. Serwatki nie wylewajcie, w dalszej części przepisu podsunę Wam kilka pomysłów na wykorzystanie jej. Zawiniątko z jogurtem wieszamy nad zlewem (lub jakimś naczyniem), ewentualnie na haku w lodówce (pamiętajcie coś pod nie podłożyć, resztki serwatki będą w dalszym ciągu skapywać). Pozostawiamy tak nasz odcedzony jogurt (labneh) na kolejne 6-8 godzin lub dłużej. To oczywiście czas orientacyjny, wszystko zależy od użytego produktu i warunków w jakich wykonujemy ser. Ja pozostawiłam labneh na kolejne 12 godzin i przełożyłam go do lodówki dopiero późnym wieczorem, gdy kładłam się spać. Nie zawieszałam go już w lodówce, po prostu przełożyłam na talerzyk. Z 800 g jogurtu (u mnie był to jogurt typu greckiego) otrzymałam 300 g kawałek sera. Na powyższym zdjęciu widzicie powstały serek labneh. 
Labneh z zatar
Kulki sera labneh
Na tym etapie mamy gotowy labneh z jogurtu. Możemy przystąpić do przygotowania serowych kulek w oliwie. Nie musicie robić tego od razu. Ja przed turlaniem kuleczek pozostawiłam mój ser na kilka dni w lodówce (nie był to zabieg celowy, po prostu nie miałam czasu na zrobienie sesji foto z przygotowania kulek). Łyżeczką odłamujemy kawałek naszego serka i toczymy z niego nieduże kulki w dłoniach (możecie je lekko posmarować oliwą, by ułatwić sobie pracę, ja tego nie robię). Kulki serowe możecie przez 3-4 dni pozostawić do lekkiego podsuszenia w lodówce i dopiero obtaczać, lub robić to od razu. Opcja obsuszenia kulek jest dobra, gdy chcecie taki serek przechowywać przez kilka miesięcy. Najlepiej kulki z labneh położyć na talerzyku wyłożonym złożonym papierowym ręcznikiem i przykryć dodatkowo kolejnym ręcznikiem papierowym. Codziennie należy zmieniać ręczniki.

Labneh jak zrobić
Tabat labneh

Następnie kulki przekładamy na talerzyk wysypany za’atarem i dokładnie je obtaczamy. Kolejno kulki sera przekładamy do słoika (czystego, wcześniej wyparzonego i dokładnie wysuszonego) i zalewamy je oliwą (oliwa musi całkowicie przykrywać kulki serowe). Tak przygotowany ser należy przechowywać w lodówce. Z czasem jego smak będzie się zmieniał i przechodził aromatem tymianku i sumaku. Z łagodnego i kremowego serka zrobi się bardziej wyrazisty.

Arabski ser z jogurtu
Tabat labneh 
Uwagi:

– Jak długo przechowywać kulki z sera labneh? Oliwa jest doskonałą substancją konserwującą. Dopóki labneh jest zanurzony całkowicie w oliwie, nie powinien się psuć i można go przechowywać przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ser jest gotowy do spożycia od razu po przygotowaniu. W razie potrzeby będziecie wyjmować odpowiednią ilość kulek ze słoika. Warto też poczekać i sprawdzić jego smak za jakiś czas. 
– Jak podawać tabat labneh, czyli kulki z sera labneh? Obowiązkowo z dodatkiem pieczywa i świeżych sezonowych warzyw. Dobrze sprawdzą się tu pomidory, cebula, świeże zioła. Z pieczywa polecam szczególnie popularne chlebki pita, ewentualnie prostsze i szybsze w przygotowaniu chlebki z patelni. Kulki z labneh w zatarze to również pyszny dodatek do sałatek. 
– Co zrobić z serwatką z sera? Serwatkę możecie wykorzystać do przygotowania placków, naleśników, chleba, koktajlu, chłodnika. Panie mogą jej także używać do zabiegów kosmetycznych.

– Co zrobić z oliwą po wykorzystaniu całego sera? W żadnym razie jej nie wylewajcie! Możecie jej używać do doprawiania sałatek. Ja najczęściej filtruję ją dodatkowo przez gęstą gazę. Oczywiście można ją kolejny raz wykorzystać do zalania kulek serowych. Należy jednak pamiętać, że oliwa ma swój termin przydatności i po jakimś czasie jej walory odżywcze i smakowe zmniejszą się.

– Czy jogurt pozostawiony na dobę w temperaturze pokojowej ulegnie popsuciu? Nie macie się czego obawiać. Jeśli używacie świeżego jogurtu, nic złego mu się nie stanie. Ja przez pierwszą dobę przygotowania sera trzymam labneh poza lodówką. Oczywiście jeśli mimo wszystko boicie się, że Wasza praca pójdzie na marne, przenieście produkcję sera do lodówki.

Mam nadzieję, że udało mi się nakłonić Was do przygotowania domowego sera. Jak widzicie, to banalnie proste! Jedyne, co może odstraszać, to długość tego wpisu. Chciałam jednak jak najlepiej opisać Wam i zobrazować produkcję labneh. 

Ser z jogurtu przepis
Tabat labneh 
Labneh co to
Labneh z zatarem w oliwie
Labneh z jogurtu
Labneh z zatarem w oliwie

Czas przygotowania (bez czasu odsączania i schnięcia): 3 godziny.

27 komentarzy
0

Podobne posty:

27 komentarzy

Anonimowy 29/06/2015 - 4:47 pm

Konia z rzędem temu, kto mi powie, który jogurt nie ma dodatku mleka w proszku… Serio. Przestałam jeść jogurty, bo nigdzie nie mogę znaleźć porządnego i naprawdę będę wdzięczna jeśli ktoś mi poda markę.

Odpowiedz
Anonimowy 30/06/2015 - 7:20 pm

"Yeo Valley" ale to dostepne raczej na wyspach

Odpowiedz
Ania S 01/07/2015 - 3:48 pm

Piątnica także nie ma (nawet na opakowaniu napisali) 😉

Odpowiedz
Malwina 01/07/2015 - 3:48 pm

Aniu, właśnie niżej o Piątnicy rozprawiamy 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 03/08/2016 - 10:54 pm

w Kauflandzie są do kupienia jogurty …2 rodzaje…jeden owczy …kri kri..yogood…oryginalne greckie…polecam/Zbyszek

Odpowiedz
Anonimowy 30/06/2015 - 7:38 am

Przyłączam się do powyższego komentarza 🙂 Również będę wdzięczna za podpowiedź 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 30/06/2015 - 10:53 am

Droga Malwino, czy możesz zdradzić jakiej marki jogurtu używasz to zrobienia Labneh? Chce zrobić bo wyglądają bardzo smakowicie.

Odpowiedz
Malwina 30/06/2015 - 4:50 pm

Wczoraj już odpowiadałam na pierwszy komentarz, ale widzę, że chyba zapomniałam wcisnąć "opublikuj". Do tego serka użyłam Piątnicy. Nie ma w składzie ani żelatyny, ani mleka w proszku, ani śmietanki. Z tego co się orientuję, to większość tych typu greckiego nie ma ani żelatyny ani mleka w pr., ale mają właśnie tę śmietankę. Z tymi ze śmietanką też oczywiście serek wyjdzie (lepszy taki zagęstnik niż rzeczone sproszkowane mleko czy żelatyna). Ale tak jak pisałam w poście, może to być zwykły jogurt naturalny. Z nim oczywiście też wyjdzie, tylko trzeba będzie dłużej odsączać serwatkę. Wyjdzie go też troszkę mniej niż z tego gęstego.

Podsunęłyście mi pomysł na post właśnie o jogurtach naturalnych. Być może uda mi się coś takiego przygotować, bo widzę, że sporo osób ma wątpliwości, jakie jogurty kupować. W sumie chętnie zrobię taki mały przegląd sklepowych lodówek 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 30/06/2015 - 8:27 pm

To ja pisałam pierwszy komentarz – dzięki za podpowiedź. Poszukam Piątnicy, bo choć ich serki lubię to na jogurt jeszcze się nie natknęłam. Wkurzające jest to, że w dużych sklepach jest tylko wybiórczy wybór produktów danego producenta, a z kolei w małych są zwykle 2-3 najpopularniejsze, reklamowane jogurty. Nic lokalnego, o naturalnym składzie, wszystko z mlekiem w proszku, żelatyną. To samo śmietany – wszystkie z zagęszczaczami. Niemiłosiernie mnie to irytuje. Ja akurat nie mam wątpliwości co chce kupić – tylko nie mam gdzie 🙂

A może oprócz przeglądu sklepowego pokażmy figę producentom i zaprezentuj przepis na domowy jogurt? 🙂

Odpowiedz
Malwina 01/07/2015 - 4:57 am

Przepis na domowy jogurt naturalny będzie. Ba! Już dwa podejścia robiłam, by go ładnie sfotografować, jednak efekt był niezbyt udany. Co do śmietany, to kupuję ją kilka razy do roku. Piątnica 22 % z tego co pamiętam ma dobry skład (pozostałe śmietany tej firmy już niestety nie), ale ciężko ją dostać. Teraz mam o tyle szczęście, że raz na 1-2 tygodnie mam kilka litrów mleka prosto od krowy. Domową śmietankę, jogurt, zsiadłe mleko i twaróg mam więc dobrej jakości 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 30/06/2015 - 7:32 pm

Od jakiegoś czasu robię własny jogurt o genialnej konsystencji, dlatego z przyjemnością skorzystam z pomysłu na swojski ser – serdecznie dziękuję Ci, Malwino, za to, że dzielisz się swoją pasją do gotowania i zachwycasz pomysłami, ponadto inspirujesz całokształtem bloga. Bardzo D Z I Ę K U J Ę 🙂
Eli&Luke

Odpowiedz
Malwina 02/07/2015 - 1:31 pm

Polecam się na przyszłość 🙂

Odpowiedz
FitHealthyLife 01/07/2015 - 10:17 am

Oj, nawet nie wiedziałam, że takie cudo można zrobić 🙂

Odpowiedz
Ania S 01/07/2015 - 3:50 pm

Długość wpisu na pewno nie odstrasza, a przynajmniej nie mnie 😉
Ciekawe, że z jogurtu wyszły takie fajne serowe kuleczki 😉 W oliwie to by mi chyba nie smakowały, ale takie na sucho wyglądają przepysznie 😉

Odpowiedz
Anonimowy 02/08/2015 - 11:19 am

Genialny wpis 🙂 oczywiści wypróbowałam i w lodówce mam słoik z pięknymi serowymi kulkami w zaatarze.Jak zwykle- dzięki Malwinko 🙂
Beata J.

Odpowiedz
Anonimowy 19/02/2016 - 10:39 pm

Nawet nie przypuszczałam, że zrobienie samodzielnie serka jest takie proste:) Mieszankę zatar nieco zmodyfikowałąm z powodu braku sumaku, ale polska wersja ziołowa 'dojrzewa' w słoiczkach w lodówce i zapowiada się obiecująco . Dziękuję z kolejny przepis
Dormirka- mama Malwinki

Odpowiedz
Anonimowy 09/04/2016 - 4:49 pm

To jeszcze raz ja:)- robiłam już kilkukrotnie serowe kulki, ale osobiście wolę je w wersji śródziemnomorskiej, czyli obtoczone w suszonych pomidorach, bazylii i oregano-jest nawet przyprawa firmy Kota.y, która świetnie się sprawdza. Polecam
Dormirka

Odpowiedz
Malwina 10/04/2016 - 6:45 am

Z taką mieszanką przypraw wszystko smakuje lepiej. Sama kiedyś dość często kupowałam podobną (suszone pomidory, chili i oregano, lub bazylia i czosnek). Jeśli Dormirko pieczesz chleby, to polecam dorzucić taką mieszankę do ciasta. Smakuje fantastycznie. Pozdrowienia dla Malwinki.

Odpowiedz
Basia 06/05/2016 - 7:47 am

Robiłam ser (przepyszny), a potem kulki w zatarze zalalam oliwa. Po okolo tygodniu na kuleczkach pojawił sie nalot, takie drobne kropeczki jakby tłuszczu, kuleczki wyglądają na wlochate, na wierzchu oliwy zebrala sie tez taka sama warstwa tłuszczu. Czy może się tak dziać, czy kulki mogly sie popsuć? Dodam ze wszystko robiłam zgodnie z przepisem, ser Piątnica, oliwy w dwóch sloikach są różne i na kazdej zrobil sie "nalot"… Proszę o pomoc… Może ktos tez tak miał…

Odpowiedz
Malwina 06/05/2016 - 7:50 am

Basiu, musiałaś wlać do słoików zbyt mało oliwy. Kulki muszą być całkowicie zanurzone (mowa o tym w przepisie), w przeciwnym razie zaczną się psuć. Jeśli są włochate (niebieskawy lub szary nalot), oznacza to, że na serze zebrała się pleśń.

Odpowiedz
Basia 06/05/2016 - 8:20 am

No właśnie nie jest malo oliwy. Są calkowicie zanurzone, nawet z zapasem… Nalot nie jest pleśnią, to tak jakby takie maleńkie kropeczki tłuszczu na kulkach i na wierzchu oliwy…

Odpowiedz
Malwina 06/05/2016 - 8:27 am

Basiu, najlepiej zrób zdjęcie i podeślij mi je na maila (znajdziesz go w zakładce kontakt).

Odpowiedz
Basia 09/05/2016 - 7:55 am

Przypuszczenia okazały się właściwe 😊 wszystko wina lodówki. Po wyjęciu z lodówki po okolo godzinie tłuszczyk zniknął i oliwa zrobiła się klarowna. Dziękuję za pomoc. Ser pyyyyyszny!

Odpowiedz
Malwina 09/05/2016 - 8:00 am

Basiu, cieszę się ogromnie, że serek Ci smakuje 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 12/01/2017 - 9:36 pm

Wspaniały przepis! Jutro zaczynam pracę nad kuleczkami.

Odpowiedz
Yola Dobel 19/07/2018 - 2:00 pm

Witam! Małe pytanko odnośnie jogurtu, czy można użyć niskotłuszczowego? Bo taki obecnie mam w lodówce. Czy lepiej pędzić po coś zawierającego więcej tłuszczu? Jeśli tak to jaki procent tłuszczu powinien zawierać jogurt?

Odpowiedz
Malwina 20/07/2018 - 5:50 am

Im tłustszy, tym smaczniej. Z niskotłuszczowego też oczywiście wyjdzie. Ja obecnie robię labneh, ale na domowym jogurcie (na mleku 3,2 %).

Odpowiedz

Skomentuj

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych przez stronę Filozofia Smaku

Ten serwis internetowy wykorzystuje ciasteczka (pliki cookies) dla zapewnienia Ci możliwości korzystania z jego wszystkich funkcjonalności. Kliknięcie „Akceptuję” oznacza wyrażenie przez Ciebie zgody na korzystanie z plików cookies na zasadach i zgodnie z pouczeniami zawartymi w Polityce Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej: Polityka prywatności i plików cookies