Polish Boy

przez Malwina
Polish Boy przepis

Polish boy to sandwich z dodatkiem kiełbasy pochodzący z Cleveland w stanie Ohio. Muszę przyznać, że nie pamiętam, kiedy ostatni raz przygotowanie kanapki zajęło mi aż tyle czasu. Spojrzycie na listę składników i stwierdzicie, że to maksymalnie 15 minut pracy, uwzględniając smażenie frytek. I tyle czasu wystarczy, chyba że, podobnie jak ja, pokusicie się o przygotowanie własnego sosu BBQ i upieczenie frytek w piekarniku. Co skrywa w środku polish boy? Oprócz grillowanej kiełbasy znajdziecie w bułce wspomniane frytki i pikantny sos barbecue a także popularną sałatkę coleslaw. To naprawdę wypasiona kanapka. Z naszym krajem polish boy’a łączy jedynie kiełbasa i kapusta, nie zmienia to jednak faktu, że sandwich smakuje świetnie i warto go odtworzyć we własnym domu.

Kanapka z kiełbasą

POLISH BOY
Śniadanie Mistrzów #157
Projekt Sandwich #23

Składniki (na 1 porcję):

Kiełbasę grillujemy na patelni z obu stron, aż ładnie się zrumieni. W tym samym czasie smażymy frytki, po czym odsączamy je na papierowym ręczniku. Bułkę nacinamy wzdłuż (nie do końca) i opiekamy przez kilka minut w piekarniku. Kiełbasę wkładamy do bułki, polewamy sosem babrecue, nakładamy porcję frytek i coleslawa. Podajemy od razu po przygotowaniu. 

Kiełbasa z grilla

Kanapka z grillowaną kiełbasą

Czas przygotowania: 15 minut.

6 komentarzy
0

Podobne posty:

6 komentarzy

Agata Koton 09/05/2014 - 7:04 am

Taka kanapka starczy chyba za wszystkie posiłki w całym dniu … 🙂 wygląda bardzo obficie i zacnie!

Odpowiedz
Justyna Żak 09/05/2014 - 7:11 am

wygląda smacznie:)

Odpowiedz
Edyta Kondrat 09/05/2014 - 7:17 am

Aż zgłodniałam 🙂

Odpowiedz
majka 09/05/2014 - 9:39 am

Ale kanapa! 🙂 Niejeden polish boy ucieszylby sie z takiej przekaski :))))

Odpowiedz
marianna 09/05/2014 - 9:49 am

Jej, jak mnie czasem najdzie na takie żarcie (przepraszam, ale to idealne słowo). Podziwiam, że tego nie zjadłaś, haha. Zwłaszcza po takim napracowaniu się!

Odpowiedz
Anonimowy 09/05/2014 - 11:40 am

ło matko! ale pajda;p

pozdrawiam
Marta

Odpowiedz

Skomentuj

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych przez stronę Filozofia Smaku

Ta strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości obsługi. Zaakceptuj Czytaj więcej: Polityka prywatności i plików cookies