Czekoladowe choinki

przez Malwina

Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia zawsze kojarzy mi się z pięknymi aromatami wydobywającymi się z piekarnika. Uwielbiam zaszyć się wtedy w domu i przygotowywać małe słodkości dla najbliższych. Dziś chciałabym się z Wami podzielić przepisem na ciastka, które piekłam  przedwczoraj. Są bardzo smaczne, ładnie się prezentują i do tego szybko znikają. Na pewno upiekę je jeszcze raz przed samymi świętami i ozdobię nimi choinkę. 

CIASTECZKA ŚWIĄTECZNE CHOINKI

Składniki (na około 18 sztuk):
[przepis własny]

  • 85 g miękkiego masła
  • 85 g cukru pudru
  • 1  jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 220 g mąki
  • 30 g kakao
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • kolorowe draże, np. lentilky
Mąkę mieszamy z sodą i kakao. Masło ubijamy z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodajemy jajko i ekstrakt, miksujemy. Wsypujemy mąkę. dokładnie miksujemy (jeśli masa będzie zbyt sucha, dodajemy do nie 1-2 łyżeczki zimnej wody lub mleka). Masę formujemy w kulę, rozwałkowujemy pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na grubość 4-5 mm. Wycinamy choinki, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując pewne odstępy. W ciastka delikatnie wbijamy kolorowe draże. Pieczemy przez około 10 minut w temp. 180 stopni. Studzimy na metalowej kratce.

Czas przygotowania: 15 minut

* By otrzymać ciastka kakaowo-pomarańczowe, należy do ciasta dodać skórkę otartą z 1 pomarańczy lub 1 łyżeczkę ekstraktu pomarańczowego (zamiast waniliowego)
** W ciastkach możemy przed pieczeniem zrobić dziurki przy pomocy słomki. Po upieczeniu każde ciasteczko przewiązujemy ozdobną tasiemką i wieszamy na choince. 

17 komentarzy
0

Podobne posty:

17 komentarzy

KolanoMuchy 13/12/2012 - 6:11 pm

Świetnie się cukierki jakby pootwierały 😉
Przeuroczo to wygląda i na pewno pięknie prezentują się na choince 😉

Odpowiedz
Jolanta Szyndlarewicz 13/12/2012 - 6:39 pm

Oj jakos te Święta na ludzi działąją, że pieczemy dużo pierniczkó i innych ciastek ….aby później cieszyć brzuszki i oczy:) …. fajniuchne te choineczki:) pozdrawiam ciepło

Odpowiedz
majka 13/12/2012 - 7:05 pm

Sliczne zdjecia. Te choineczki prezentuja sie wspaniale. Pieknie beda wygadac na choince 🙂

Pozdrowienia.

Odpowiedz
pieczarkamysia 13/12/2012 - 7:08 pm

boskie! 🙂

Odpowiedz
Antenka 13/12/2012 - 8:28 pm

mój synuś zobaczył i stwierdził: "woooow":D mam jeszcze coś dodawać?;)

Odpowiedz
Karmel-itka. 13/12/2012 - 8:34 pm

jakie śliczne choineczki :]

Odpowiedz
Kamila 13/12/2012 - 9:09 pm

Śliczne choineczki, smaczne prezenciki z nich będą. Pozdrawiam

Odpowiedz
Nemi 13/12/2012 - 9:34 pm

Urocze!

Odpowiedz
Majana 13/12/2012 - 9:54 pm

Cudowne choinki! Pięknie ozdobione. 🙂

Odpowiedz
W kuchni Uli 13/12/2012 - 10:12 pm

śliczne!

Odpowiedz
Patyska 14/12/2012 - 7:46 am

Urocze! I fajny efekt z tymi pękniętymi cukierkami. Szkoda, że nam nie wolno takich rzeczy jeść, bo zaraz bym zrobiła 🙂

Odpowiedz
Daria 14/12/2012 - 9:20 am

Prześliczne, muszę zabrać się za to 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz
Przypraw mnie 14/12/2012 - 11:21 am

Radosne i urocze. 🙂 Takie bombki kreatywnie pomyślane.
Ja jutro zabieram się za kolejną partię piernikową.
Pozdrawiam
A.

Odpowiedz
Marzena 14/12/2012 - 11:50 am

Urocze:-) Myślałam, że to pierniczki:-)

Odpowiedz